Spis treści

11 maja 20214 min.
Max Cyrek
Max Cyrek
Aktualizacja wpisu: 28 sierpnia 2023

Monitoring pozycji w Google – jak sprawdzić na której pozycji w wyszukiwarce jest moja strona?

Monitoring pozycji w Google – jak sprawdzić na której pozycji w wyszukiwarce jest moja strona?

Przeciętny użytkownik Google nie zastanawia się nad mechanizmami pozycjonowania. Jest zainteresowany wyłącznie szybkim znalezieniem tego, czego akurat szuka. Rzadko kiedy skupia się na dalszych wynikach, gdy już na wstępie znajdzie interesującą go treść. 

Właśnie dlatego w marketingu internetowym w wyszukiwarkach liczą się jak najwyższe pozycje.

Jak sprawdzić jakie zajmuje nasza strona?

Pozycja w Google – co to jest? 

Otwierasz wyszukiwarkę, wpisujesz daną frazę, wciskasz enter a następnie wyświetla Ci się lista stron, wg. Google najlepiej odpowiadająca Twojemu zapytaniu. To, na jakim miejscu wyświetla się dana witryna świadczy o jej pozycji. 

Strona wyników wyszukiwania Google (SERP) to nie tylko wyniki organiczne (linki tekstowe, grafika, video i mapy). Na frazy “okołosprzedażowe” wyszukiwarka wyświetli jeszcze ofertę zakupową oraz linki sponsorowane (Google Ads), które są oznaczane jako „Reklama”.  Warto spojrzeć na wyniki wyszukiwania jako całość, jednak na potrzeby tego tekstu skupimy się wyłącznie na ich organicznej części.

Od czego zależy pozycja organiczna w Google?

Oficjalne stanowisko Google

sprowadza się do:

  • publikuj wysokiej jakości i ważne dla użytkowników treści,
  • umożliwiaj ich znalezienie Googlebotom,
  • na wysokich pozycjach będziemy wyświetlać najtrafniejsze wyniki (ale nie powiemy jak dokładnie oceniamy trafność). 

Chociaż nie wiemy jak dokładnie działa algorytm Google, to na podstawie eksperymentów i wieloletnich doświadczeń branży SEO udało się określić kilkaset czynników rankingowych – czyli elementów strony lub działań z nią związanych, które mają wpływ na jej pozycjonowanie. 

Żeby je skutecznie stosować, optymalizować i pozycjonować swoją stronę, najpierw musisz wiedzieć na jakich pozycjach (i na jakie frazy) się wyświetla w Google

Słowa kluczowe

Pozycja strony internetowej będzie przede wszystkim różna w zależności od wpisanego w wyszukiwarkę zapytania, czyli frazy kluczowej

Frazy kluczowe różnią się między sobą przede wszystkim miesięcznym potencjałem wyszukań (search volume, SV) oraz poziomem trudności. Możemy również dzielić je ze względu na intencje wyszukiwania (np. frazy sprzedażowe i informacyjne), stopień szczegółowości (money i long-tail) czy lokalizację (“agencja marketingowa” vs. “agencja marketingowa Zgierz”).

To na jakie frazy będzie wyświetlała się dana strona będzie zależało w dużej mierze od treści, które można na niej znaleźć. Natomiast to, na której pozycji się znajdzie jest już kwestią odpowiedniej optymalizacji.

Warto też wspomnieć, że różni użytkownicy mogą widzieć różne wyniki – wpływ na to ma geolokalizacja, używane urządzenie oraz wcześniejsza historia wyszukiwania.

Monitoring pozycji w Google 

Na pozycję strony internetowej wpływa bardzo wiele czynników, dlatego stale się ona zmienia. Rutynowe monitorowanie pozycji jest konieczne, aby skutecznie prowadzić działania SEO i Content Marketingowe

Czy strona jest zaindeksowana?

Jeżeli nie możesz znaleźć swojej strony w wynikach wyszukiwania, to może to znaczyć, że nie jest ona w ogóle zaindeksowana przez Google. Sprawdzisz to, wpisując w pasek wyszukiwania: 

„site:url.twojej.strony.internetowej”.  

Jeśli w wynikach wyszukiwania znajduje się link do Twojej witryny, to możesz mieć pewność, że Google wie o jej istnieniu. Powinna zatem posiadać jakieś pozycje w rankingu. 

W jaki sposób dowiesz się, jakie pozycje posiada Twoja strona?

Google Search Console

Przy sprawdzaniu zaindeksowania swojej strony, możesz zauważyć na pierwszej pozycji link kierujący do narzędzia Google Search Console. To jeden z podstawowych sposobów, w jaki właściciele stron sprawdzają pozycje w Google. 

Możesz sprawdzić pozycję na konkretną frazę, ale także uśrednioną pozycję każdej podstrony serwisu na wiele fraz. Niestety GSC nie posiada informacji o wolumenach wyszukań, nie przyda się również do porównania pozycji z konkurencją.

Gspot

To darmowe narzędzie, która pozwala na uzyskanie informacji o (w miarę) aktualnej pozycji strony. Wystarczy podać adres url domeny oraz maksymalnie 5 fraz kluczowych, aby otrzymać wyniki. Wadą jest to, że Gspot pozwala na jedno sprawdzenie na minutę z tego samego adresu IP, a w przypadku sprawdzania pozycji danej strony internetowej – raz na 10 min.

Płatne narzędzia do monitoringu pozycji

Istnieje wiele płatnych narzędzi, dedykowanych monitorowaniu pozycji w Google. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić m.in.:

  • Serprobot,
  • SemStorm,
  • Seostation,
  • Webpozycja,
  • Seo-stat,
  • Unamo.

W zależności od wybranego narzędzia (i pakietu), takie programy dają nam np. możliwość:

  • sprawdzania fraz dla całej domeny jak i poszczególnych podstron,
  • monitoringu fraz w czasie rzeczywistym,
  • ustalania lokalizacji wyszukiwania,
  • porównywania widoczności domen (np. konkurencji),
  • tworzenia raportów miesięcznych,
  • monitoringu pozycji ze względu na urządzenie (desktop vs. mobile)
  • analizy reklam.

Narzędzia SEO z funkcją monitoringu

Wiele narzędzi SEO, takich jak np. Senuto czy Ahrefs pozwala w pewnym stopniu na monitorowanie pozycji serwisu. Jeżeli korzystasz z któregoś z nich, może okazać się, że nie potrzebujesz narzędzia dedykowanego – a to oszczędność.

Jedną z wielu zalet będzie możliwość monitorowania pozycji nie tylko Twojej strony, ale również serwisów konkurencji.

Ręczne sprawdzanie pozycji

Mimo, że to najbardziej czasochłonny i najmniej miarodajny sposób, to bywa jednak wykorzystywany. Musisz wylogować się ze wszystkich kont Google, wyłączyć GPS oraz działać w trybie incognito. Tylko w takim przypadku nie musisz się obawiać, że wyświetlone wyniki “ułożyły się” na podstawie Twoich wcześniejszych wyborów, lokalizacji czy ustalonych preferencji. Pomimo tych wszystkich działań, ręczne sprawdzanie pozycji nie daje zbyt wiarygodnych wyników i nie można opierać na jego podstawie sensownych działań SEO.

Po co monitorować pozycje w Google?

Bieżąca znajomość pozycji strony w Google jest kluczowa dla ciągłej optymalizacji witryny. Właściwie poprowadzona, doprowadzi do zwiększenia widoczności w wynikach wyszukiwania i zdobycia ruchu organicznego. 

O darmowe rozwiązania możemy opierać się w przypadku projektów amatorskich, jednak w przypadku prowadzenia sklepów internetowych czy większych przedsięwzięć, warto zadbać o sprawdzone narzędzie, dzięki któremu da się nie tylko stale monitorować zmieniającą się pozycję w Google, ale również działać w kierunku jej podwyższenia!

Formularz kontaktowy

Rozwijaj swoją markę

dzięki współpracy z Cyrek Digital
Wyślij zapytanie
Pola wymagane
Max Cyrek
Max Cyrek
CEO
"Do not accept ‘just’ high quality. Anyone can do that. If the sky is the limit, find a higher sky.”

Razem z całym zespołem Cyrek Digital pomagam firmom w cyfrowej transformacji. Specjalizuje się w technicznym SEO. Na działania marketingowe patrzę zawsze przez pryzmat biznesowy.

zobacz artykuły
Skontaktuj się ze mną
Masz pytania? Napisz do mnie.
Oceń tekst:
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0

Być może zainteresują Cię:

Mapa strony
© 2010 - 2024 Cyrek Digital. All rights reserved.